  • Mfr # M07800.100.0010
  • Zoro # G2810827
Key Features
Torx Drive
System of Measurement
Metric
Thread Size
M10-1.50
Drive Size
5 mm
Point type
Cone
Point Type
Cone
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M07800.100.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Overall Length
10 mm
Drive Size
5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive Type
Torx
Point Material
Steel
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Item
Set Screw
Meets
D914
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Rockwell Hardness
C45 to C53
Head Type
Headless
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
1.5 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 914
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Cone, System of Measurement Metric, Thread Size M10x1.5, Overall Length 10 mm, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 914, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 50