  • Mfr # SHT-174-2.5X12X24
  • Zoro # G411243123
Thickness
2.5 in
Length Tolerance
+/-0.25 in
Overall Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-174-2.5X12X24
Thickness
2.5 in
Length Tolerance
+/-0.25 in
Overall Width
12 in
Width Tolerance
Overall Length
24 in
Yield Strength
145,000 psi
Tensile Strength
160,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 24 in - L
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 17-4, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 2.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 145,000 psi, Tensile Strength 160,000 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included