  • Mfr # SHT-304-2X12X24
  • Zoro # G311243421
/ea
See details
Key Features
Thickness
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-304-2X12X24
Thickness
2 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
Overall Length
24 in
Length Tolerance
+/-0.25 in
Overall Width
12 in
Item
Stainless Steel Plate, 24 in - L
Tensile Strength
70,000 psi
Yield Strength
25,000 psi
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 304, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 2 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 200 BHN, Rockwell Hardness 90 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included