  • Mfr # SHT-316-0.125X36X36
  • Zoro # G011243424
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gauge
11 ga
Thickness
0.12 in
Tensile Strength
70,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-316-0.125X36X36
Thickness
0.12 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Gauge
11 ga
Tensile Strength
70,000 psi
Thickness Tolerance
0 in/-0.007 in
Item
Stainless Steel Sheet, 36 in - L
Shape
Sheet
Fabrication
Cold Rolled
Material Grade
316
Yield Strength
25,000 psi
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 316, Sheet, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 36 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.12 in Thickness, Thickness Tolerance 0 in/-0.007 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included