  • Mfr # SHT-316-1.5X24X48
  • Zoro # G811243365
Thickness
1.5 in
Tensile Strength
70,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-316-1.5X24X48
Thickness
1.5 in
Overall Width
24 in
Overall Length
4 ft
Details
Tensile Strength
70,000 psi
Yield Strength
25,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 4 ft - L
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 24 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included