  • Mfr # SHT-ALY20-0.25X12X24
  • Zoro # G211243040
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Standards
ASME SB463, ASTM B463, UNS N08020
Thickness Tolerance
+/-0.045 in
Fabrication
Hot Rolled
Yield Strength
35,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SHT-ALY20-0.25X12X24
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.25 in
Length Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
24 in
Width Tolerance
Overall Width
12 in
Details
Item
Stainless Steel Plate, 24 in - L
Material
Stainless Steel
Standards
Thickness Tolerance
Fabrication
Hot Rolled
Yield Strength
35,000 psi
Brinell Hardness
215 BHN
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
80,000 psi
Shape
Plate
Rockwell Hardness
95 HRB
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
Alloy 20
Heat Treatment
Annealed
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Color
Silver
Flatness Tolerance
Not Rated
Texture
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, Alloy 20, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 35,000 psi, Tensile Strength 80,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included