  • Mfr # 0114G375R563S-36X40
  • Zoro # G1065461
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length
40 in
Width
36 in
Thickness
0.075 in
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Rolled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
0114G375R563S-36X40
Country of Origin
India
Dimensions
Length
40 in
Width
36 in
Thickness
0.075 in
Hole Dia.
0.375 in
Width Tolerance
+0.25 in
Length Tolerance
Hole Diameter
0.375 in
Overall Length
40 in
Overall Width
36 in
Details
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Rolled
Hole Shape
Round
Style
Perforated Sheet
Alloy Type
1008
Gauge
14 ga
Finish
Mill
Hole Pattern
Staggered
Open Area
40 %
Thickness Tolerance
Yield Strength
42,000 psi
Center Spacing
0.56 in
Tensile Strength
49,000 psi
Item
Carbon Steel Perforated Sheet
Hardness Scale
Brinnell
Typical Hardness
95,000
Standards
ISO 9001:2015
Heat Treatment
Tempered
Material Grade
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
95
System of Measurement
Inch
Machinability
Not Rated
Fabrication
Shape
Rectangular
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Carbon Steel Perforated Sheet, Material Carbon Steel, Material Grade 1008, Open Area 40 Percent, Thickness 0.075 in, Overall Length 40 in, Overall Width 36 in, Hole Diameter 0.375 in, Hole Shape Round, Hole Pattern Staggered, Center Spacing 0.56 in, Gauge 14 ga, Mechanical Finish Mill, Fabrication Cold Rolled, Machinability Not Rated, Standards ISO 9001:2015, Tensile Strength 49,000 psi, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Tempered, Brinell Hardness 95