  • Mfr # 03SH.040X6-24
  • Zoro # G102646097
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
27,000 psi
Thickness
0.04 in
Temper
H14
Width and Length
6 in x 24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
03SH.040X6-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.04 in
Width and Length
6 in x 24 in
Thickness (Decimal)
0.04 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
6 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
27,000 psi
Temper
H14
Finish
Unpolished
Thickness Tolerance
+/-0.0025 in
Typical Tensile Strength (PSI)
22,000 psi
Standards
ASTM B209
Typical Hardness
40
Hardness Scale
BHN
Tensile Strength
29,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Sheet Stock
Alloy Type - Aluminum
3003
Typical Yield Strength (PSI)
21,000 psi
Straightness Tolerance
+/-0.05 in/ft
Material Grade
3003
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
55 BHN
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
System of Measurement
Inch
Shape
Flat
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Heat Treatment
Tempered
Rockwell Hardness
40 HRB
Tolerance Rating
Standard
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar, Aluminum, 3003, H14, Flat, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.04 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.0025 in, Fabrication Not Applicable, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 27,000 psi, Tensile Strength 29,000 psi, 55 BHN Brinell Hardness, 40 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number