  • Mfr # 03SH.100X6-24
  • Zoro # G002646524
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
27,000 psi
Thickness
0.1 in
Temper
H14
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Sheet Stock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
03SH.100X6-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.1 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Thickness (Decimal)
0.1 in
Width and Length
6 in x 24 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
27,000 psi
Temper
H14
Sheet Stock
Typical Yield Strength (PSI)
21,000 psi
Standards
ASTM B209
Tensile Strength
29,000 psi
Straightness Tolerance
+/-0.05 in/ft
Hardness Scale
BHN
Typical Hardness
40
Typical Tensile Strength (PSI)
22,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.0045 in
Finish
Unpolished
Alloy Type - Aluminum
3003
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
55 BHN
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Flat
System of Measurement
Inch
Material Grade
3003
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Flatness Tolerance
Heat Treatment
Tempered
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
40 HRB
Tolerance Rating
Standard
Description
Aluminum Flat Bar, Aluminum, 3003, H14, Flat, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.0045 in, Fabrication Not Applicable, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 27,000 psi, Tensile Strength 29,000 psi, 55 BHN Brinell Hardness, 40 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number