  • Mfr # ZUSASSR-R-11
  • Zoro # G2448268
/ea
Key Features
Color
Red
Material
Silicone
Thickness
1/4 in
Shape
Ring
Cell Type
Closed Cell
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSASSR-R-11
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1/4 in
Outside Diameter
4 1/4 in
Inside Diameter
2 1/2 in
Diameter Tolerance
+/- 0.01 in
Details
Item
Silicone Ring
Color
Red
Material
Silicone
Shape
Ring
Cell Type
Closed Cell
Density
39 lb/cu ft
Thickness Tolerance
+/-0.030 in
Standards
ASTM D1056 2D3
Tensile Strength
100 psi
Oil Resistance
Good
Firmness @ 25% Deflection
11 psi
Maximum Temperature
500 Degrees F
Material Skin
None
Minimum Temperature
-100 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Grade
Standard
Compression Set
29 %
Chemical Resistance
Good
Water Resistance
Excellent
Texture
Textured
Weather Resistance
Excellent
Flexibility
Description
Foam Ring, Abrasion Resistance Poor, Cell Type Closed Cell, Chemical Resistance Good, Color Red, Compression Set 29 Percent, Density 39 lb/cu ft, Diameter Tolerance +/- 0.01 in, Firmness @ 25 Percent Deflection 11 psi, Flexibility Excellent, Grade Standard, Inside Diameter 2 3/8 in, Material Silicone, Material Skin None, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -100 Degrees F, Oil Resistance Good, Outside Diameter 4 1/8 in, Shape Ring, Standards ASTM D1056 2D3