  • Mfr # BULK-RS-S40-207
  • Zoro # G2416113
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/16 in
Width
3 ft
Length
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-207
Dimensions
Thickness
3/16 in
Width
3 ft
Length
Overall Width
36 in
Item
Rubber Roll
Backing Type
Non-Adhesive
Durometer
40A
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
20 %
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth