  • Mfr # BULK-RS-S40-17
  • Zoro # G2415763
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S40-17
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
3 ft
Rubber Length
3 ft
Thickness
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Length
Width
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
40 A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Material
Color
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Shape
Sheet
Tensile Strength
700 psi
Maximum Temperature
500 Degrees F
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.25 g/cc
Texture
Smooth
Tear Strength
17 N/mm
Chemical Resistance
Good
Compression Set
20 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth