  • Mfr # BULK-RS-S40-45
  • Zoro # G2416077
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-45
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
3 ft
Rubber Length
3 ft
Thickness
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Length
Width
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40 A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tensile Strength
700 psi
Shape
Sheet
Tear Strength
17 N/mm
Maximum Adhesive Temperature
Compression Set
20 %
Adhesive Type
High-Temp
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth