  • Mfr # BULK-RS-S60-226
  • Zoro # G2416926
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S60-226
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Thickness
Overall Length
6 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
6 in
Length
6 in
Width
6 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
60 A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Color
Material
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Adhesive Type
High-Temp
Maximum Temperature
500 Degrees F
Texture
Smooth
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Weather Resistance
Excellent
Shape
Strip
Abrasion Resistance
Poor
Minimum Temperature
Water Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
Compression Set
20 %
Tear Strength
17 N/mm
Chemical Resistance
Good
Oil Resistance
Fair
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth