  • Mfr # M39100.120.0070
  • Zoro # G0205460
Pin Diameter
13 mm
Shank Length
71 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39100.120.0070
Pin Diameter
13 mm
Shank Length
71 mm
Outside Dia.
12 mm
Chamfer Length (Min.)
2 mm
Chamfer Diameter
7.5 mm
Overall Length
70mm
Wall Thickness
2.5 mm
Nominal Diameter
12 mm
Usable Length
70 mm
Minimum Chamfer Length
2 mm
Description
Slotted Spring Pin, 12mm dia,70mm L,PK10, System of Measurement Metric, Pin Diameter 12 mm, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 70 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 7.5 mm, Wall Thickness 2.5 mm, Shank Length 70 mm, Minimum Chamfer Length 2 mm, Nominal Diameter 12 mm, Standards D1481, ISO8752, Product Type Spring Pin, Rockwell Hardness HV30 420-560, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 10