  • Mfr # M51428.020.0012
  • Zoro # G3416449
Key Features
Pin Type
Slotted
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
A3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51428.020.0012
Dimensions
Pin Diameter
3 mm
Shank Length
13 mm
Outside Dia.
2 mm
Nominal Diameter
2 mm
Overall Length
12mm
Chamfer Diameter
1.5 mm
Wall Thickness
0.4 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.500 mm
Outside Diameter Tolerance
+/-0.100 mm
Usable Length
12 mm
Chamfer Length (Min.)
0.35 mm
Details
Item
Spring Pin
Pin Type
Slotted
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
A3
Finish
Plain
Standards
D1481
Manufacturer Location
Globally Sourced
End Type
Chamfered
Dimensional Standards
ISO 8752/EN 28752/DIN 1481
Description
Slotted Spring Pin, 2mm dia,12mm L,Slotted,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 2 mm, Pin Type Slotted, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Usable Length 12 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 1.5 mm, Wall Thickness 0.4 mm, Shank Length 12 mm, Minimum Chamfer Length 0.35 mm, Nominal Diameter 2 mm, Standards D1481, Shank Length Tolerance +/-0.500 mm, Product Type Spring Pin, Outside Diameter Tolerance +/-0.100 mm