  • Mfr # M39060.030.0022
  • Zoro # G3425086
Key Features
Pin Type
Slotted
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39060.030.0022
Dimensions
Pin Diameter
4 mm
Shank Length
23 mm
Outside Dia.
3 mm
Nominal Diameter
3 mm
Overall Length
22mm
Wall Thickness
0.3 mm
Chamfer Diameter
2.7 mm
Usable Length
22 mm
Chamfer Length (Min.)
0.25 mm
Details
Item
Spring Pin
Pin Type
Slotted
Standards
D7346, ISO13337
End Type
Chamfered
Description
Slotted Spring Pin, 3mm dia,22mm L,Slotted,PK50, System of Measurement Metric, Pin Diameter 3 mm, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 22 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 2.7 mm, Wall Thickness 0.3 mm, Shank Length 22 mm, Minimum Chamfer Length 0.25 mm, Nominal Diameter 3 mm, Standards D7346, ISO13337, Product Type Spring Pin, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 50