  • Mfr # M39100.030.0036
  • Zoro # G2645855
Key Features
Pin Type
Slotted
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
4 mm
Shank Length
37 mm
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M39100.030.0036
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
4 mm
Shank Length
37 mm
Outside Dia.
3 mm
Chamfer Diameter
2.1 mm
Nominal Diameter
3 mm
Wall Thickness
0.6 mm
Overall Length
36mm
Chamfer Length (Min.)
0.5 mm
Usable Length
36 mm
Minimum Chamfer Length
0.5 mm
Details
Item
Spring Pin
Pin Type
Slotted
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
D1481, ISO8752
Rockwell Hardness
HV30 420-560
Meets
ISO 8752
End Type
Chamfered
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Slotted Spring Pin, 3mm dia,36mm L,PK100, System of Measurement Metric, Pin Diameter 3 mm, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 36 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 2.1 mm, Wall Thickness 0.6 mm, Shank Length 36 mm, Minimum Chamfer Length 0.5 mm, Nominal Diameter 3 mm, Standards D1481, ISO8752, Product Type Spring Pin, Rockwell Hardness HV30 420-560, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 100