  • Mfr # M39100.050.0030
  • Zoro # G2645511
Pin Diameter
6 mm
Shank Length
31 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39100.050.0030
Pin Diameter
6 mm
Shank Length
31 mm
Outside Dia.
5 mm
Nominal Diameter
5 mm
Chamfer Length (Min.)
0.9 mm
Overall Length
30mm
Chamfer Diameter
3.4 mm
Wall Thickness
1 mm
Usable Length
30 mm
Minimum Chamfer Length
0.9 mm
Description
Slotted Spring Pin, 5mm dia,30mm L,PK100, System of Measurement Metric, Pin Diameter 5 mm, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 30 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 3.4 mm, Wall Thickness 1 mm, Shank Length 30 mm, Minimum Chamfer Length 0.9 mm, Nominal Diameter 5 mm, Standards D1481, ISO8752, Product Type Spring Pin, Rockwell Hardness HV30 420-560, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 100