  • Mfr # M39100.060.0070
  • Zoro # G1940359
Key Features
Pin Type
Slotted
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
7 mm
Shank Length
71 mm
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M39100.060.0070
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
7 mm
Shank Length
71 mm
Outside Dia.
6 mm
Nominal Diameter
6 mm
Chamfer Length (Min.)
1.2 mm
Wall Thickness
1.25 mm
Chamfer Diameter
3.9 mm
Overall Length
70mm
Minimum Chamfer Length
1.2 mm
Usable Length
70 mm
Details
Item
Spring Pin
Pin Type
Slotted
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
D1481, ISO8752
Rockwell Hardness
HV30 420-560
Meets
ISO 8752
Manufacturer Location
Globally Sourced
End Type
Chamfered
Description
Slotted Spring Pin, 6mm dia,70mm L,Slotted,PK50, System of Measurement Metric, Pin Diameter 6 mm, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 70 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 3.9 mm, Wall Thickness 1.25 mm, Shank Length 70 mm, Minimum Chamfer Length 1.2 mm, Nominal Diameter 6 mm, Standards D1481, ISO8752, Product Type Spring Pin, Rockwell Hardness HV30 420-560, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 50