  • Mfr # U01080.025.0050
  • Zoro # G2482751
Key Features
Square Drive
System of Measurement
Inch
Thread Size
1/4"-20
Drive Size
1/4 in
Point type
Cup
Point Type
Cup
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U01080.025.0050
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
1/2 in
Drive Size
1/4 in
Minimum Point Diameter
0.125 in
Head Width
Head Height
0.188 in
Details
System of Measurement
Inch
Drive Type
Square
Point Material
Steel
Material
Carbon Steel
Finish
Plain
Item
Set Screw
Rockwell Hardness
HR15N 83
Decimal Equivalent
0.25 in
Type
UNC
Meets
ASME B18.6.2
Head Type
Square
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
ASME B18.6.2
Thread Type
Coarse
Thread Fit
3A
Description
Socket Set Screw, Head Type Square, Point Type Cup, System of Measurement Inch, Thread Size 1/4 In.-20, Overall Length 1/2 in, Drive Type External Square, Drive Size 1/4 in, Material Steel, Finish Plain, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.25 in, Dimensional Standards ASME B18.6.2, Head Height 0.188 in, Head Width 1/4 in, Package Quantity 100