  • Mfr # U07840.025.0050
  • Zoro # G2019963
Key Features
Torx Drive
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U07840.025.0050
Overall Length
1/2 in
Minimum Point Diameter
0.118 in
Maximum Point Diameter
0.132 in
Drive Type
Torx
Decimal Equivalent
0.25 in
Thread Fit
3A
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Cup, System of Measurement Inch, Thread Size 1/4 In.-20, Overall Length 1/2 in, Drive Type Socket, Drive Size 1/8 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.25 in, Dimensional Standards ASME B18.3, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Point Diameter 0.132 in, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Point Diameter 0.118 in, Package Quantity 100