  • Mfr # M07810.030.0016
  • Zoro # G2650028
Key Features
Torx Drive
Thread Size
M3
Drive Size
1.5 mm
Point type
Flat
Point Type
Flat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07810.030.0016
Thread Size
M3
Overall Length
16 mm
Drive Size
1.5 mm
Minimum Point Diameter
2 mm
Drive Type
Torx
Point Material
Finish
Black Oxide
Item
Set Screw
Type
Meets
DIN 913
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Head Type
Headless
Dimensional Standards
DIN 913
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Flat, System of Measurement Metric, Thread Size M3, Overall Length 16 mm, Drive Type Socket, Drive Size 1.5 mm, Material Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 913, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 100