  • Mfr # M07810.030.0012
  • Zoro # G9898981
Key Features
Torx Drive
Thread Size
M3
Drive Size
1.5 mm
Point type
Flat
Point Type
Flat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07810.030.0012
Thread Size
M3
Overall Length
12 mm
Drive Size
1.5 mm
Minimum Point Diameter
2 mm
Drive Type
Torx
Point Material
Finish
Black Oxide
Item
Set Screw
Meets
DIN 913
Class
45H
Decimal Equivalent
0.118 in
Head Type
Headless
Dimensional Standards
DIN 913
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Flat, System of Measurement Metric, Thread Size M3, Overall Length 12 mm, Drive Type Socket, Drive Size 1.5 mm, Material Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.118 in, Dimensional Standards DIN 913, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Minimum Head Height Not Applicable, Package Quantity 100