  • Mfr # M07840.120.0060
  • Zoro # G9899736
Drive Size
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07840.120.0060
Overall Length
60 mm
Drive Size
6 mm
Minimum Point Diameter
8 mm
Decimal Equivalent
0.472 in
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Cup, System of Measurement Metric, Thread Size M12x1.75, Overall Length 60 mm, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.472 in, Dimensional Standards DIN 916, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Minimum Head Height Not Applicable, Package Quantity 5