  • Mfr # 4SH24X18-18
  • Zoro # G303578104
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.024 in
Width
18 in
Length
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4SH24X18-18
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.024 in
Width
18 in
Length
18 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
Overall Width
18 in
Overall Length
18 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
2B
Temper
Annealed
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
123 BHN; Rockwell B 70
Type
Corrosion Resistant
Item
Stainless Steel Sheet
Hardness Scale
BHN; Rockwell
Thickness Tolerance
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Typical Yield Strength (PSI)
31,200 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
73,200 psi
Heat Treatment
Annealed
Yield Strength
31,200 psi
Material Grade
Includes Material Certificate
Yes
Rockwell Hardness
70
Fabrication
Cold Rolled
Appearance
Metallic
Brinell Hardness
123 BHN
Tensile Strength
73,200 psi
Shape
Sheet
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape Type
Sheet
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 304, Sheet, 18 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 18 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.024 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 31,200 psi, Tensile Strength 73,200 psi, Brinell Hardness 123 BHN, Rockwell Hardness 70, Includes Material Certificate Yes, Standards ASTM A240, Appearance Metallic