  • Mfr # 6P1X12-18X12-18
  • Zoro # G303577657
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
1 in
Width
12 in
Length
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6P1X12-18X12-18
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1 in
Width
12 in
Length
18 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
18 in
Overall Width
12 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Unpolished
Temper
Annealed
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
200 min BHN; Rockwell B 95 min
Type
Corrosion Resistant
Typical Tensile Strength (PSI)
85,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 18 in - L
Metal Fabrication Process
Hot-Rolled
Thickness Tolerance
+/-0.06 in
Hardness Scale
BHN; Rockwell B
Typical Yield Strength (PSI)
35,000 psi
Tensile Strength
79,800 psi
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
149 BHN
Yield Strength
34,800 psi
Maximum Temperature
1,700 Degrees F
Heat Treatment
Annealed
Appearance
Metallic
Shape Type
Plate
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Rockwell Hardness
80 HRB
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Plate
Fabrication
Hot Rolled
Material Grade
Texture
Smooth
Color
Silver
Tolerance Rating
Standard
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Straightness Tolerance
Not Rated
Flatness Tolerance
Not Rated
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 18 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.06 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 34,800 psi, Tensile Strength 79,800 psi, Brinell Hardness 149 BHN, Rockwell Hardness 80 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number