  • Mfr # 316SH18X6-12
  • Zoro # G503578126
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.048 in
Width
6 in
Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
316SH18X6-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.048 in
Width
6 in
Length
12 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
2B
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
Rockwell B 79
Type
Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
42,100 psi
Thickness Tolerance
Item
Stainless Steel Flat Bar
Hardness Scale
Rockwell
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Typical Tensile Strength (PSI)
84,100 psi
System of Measurement
Inch
Fabrication
Cold Rolled
Material Grade
Heat Treatment
Annealed
Yield Strength
34,800 psi
Rockwell Hardness
80 HRB
Brinell Hardness
149 BHN
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Appearance
Metallic
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
79,800 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Flat
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Flat Bar, Stainless Steel, 316, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.048 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 34,800 psi, Tensile Strength 79,800 psi, 149 BHN Brinell Hardness, 80 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number