  • Mfr # 6P.375X3-3X3-3
  • Zoro # G303577831
Thickness
0.375 in
Width
3 in
Length
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6P.375X3-3X3-3
Thickness
0.375 in
Width
3 in
Length
3 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
Overall Width
3 in
Overall Length
3 in
Typical Yield Strength (PSI)
35,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
85,000 psi
Item
Stainless Steel Flat Bar
Rockwell Hardness
80
Includes Material Certificate
Yes
Shape
Flat
Yield Strength
34,800 psi
Tensile Strength
79,800 psi
Fabrication Method
Description
Stainless Steel Flat Bar, Stainless Steel, 316, Flat, 3 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 34,800 psi, Tensile Strength 79,800 psi, 149 BHN Brinell Hardness, 80 Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Yes, Standards ASTM A240