  • Mfr # 6P.75X8-8X8-8
  • Zoro # G103578380
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.75 in
Width
8 in
Length
8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6P.75X8-8X8-8
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.75 in
Width
8 in
Length
8 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
8 in
Overall Width
8 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Unpolished
Temper
Annealed
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
200 min BHN; Rockwell B 95 min
Type
Corrosion Resistant
Hardness Scale
BHN; Rockwell B
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
Item
Stainless Steel Plate, 8 in - L
Typical Yield Strength (PSI)
35,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
85,000 psi
Metal Fabrication Process
Hot-Rolled
Appearance
Metallic
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tensile Strength
79,800 psi
Rockwell Hardness
80 HRB
Material Grade
Shape
Plate
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Yield Strength
34,800 psi
Shape Type
Plate
Brinell Hardness
149 BHN
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
1,700 Degrees F
Heat Treatment
Annealed
Mechanical Finish
Mill
Tolerance Rating
Standard
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
Not Rated
Texture
Smooth
Color
Silver
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 8 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 8 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 34,800 psi, Tensile Strength 79,800 psi, Brinell Hardness 149 BHN, Rockwell Hardness 80 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number