  • Mfr # SSH304/031/4-24X48
  • Zoro # G215770535
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.031 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SSH304/031/4-24X48
Thickness
0.031 in
Overall Width
24 in
Overall Length
4 ft
Gauge
22 ga
Item
Stainless Steel Sheet, 4 ft - L
Yield Strength
31,200 psi
Elongation
60 %
Mechanical Finish
#4
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 304, Sheet, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 24 in Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.031 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish #4, Yield Strength 31,200 psi, Tensile Strength 75 ksi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASTM A240