  • Mfr # SSH304/063/2-12X36
  • Zoro # G115770260
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gauge
16 ga
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SSH304/063/2-12X36
Thickness
0.063 in
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Details
Gauge
16 ga
Item
Stainless Steel Sheet, 36 in - L
Yield Strength
31,200 psi
Elongation
60 %
Mechanical Finish
2B, Mill
Description
Stainless Steel Sheet, 36 in - L, Stainless Steel, 304, Sheet, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.063 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish 2B, Mill, Yield Strength 31,200 psi, Tensile Strength 75 ksi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASTM A240