  • Mfr # 90ANG-304L-2X0.375-36
  • Zoro # G816117586
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Length Tolerance
+/-0.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
2 in
Overall Height
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
90ANG-304L-2X0.375-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
2 in
Overall Height
2 in
Leg Thickness
3/8 in
Inside Width
1 5/8 in
Inside Height
1 5/8 in
Details
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel 304L,90 Degree Angle
Shape
Angle
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
40,000 psi
Leg Inside Corner Shape
Round
Angle
90 Degrees
Rockwell Hardness
90 HRB
Material Grade
304L
Description
Stainless Steel Angle, Stainless Steel, 304L, Angle, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, Leg Thickness 3/8 in, Angle 90 Degrees , Leg Inside Corner Shape Round, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, 90 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Inside Height 1 5/8 in, Inside Width 1 5/8 in, Overall Height 2 in, Overall Width 2 in, System of Measurement Inch