  • Mfr # 90ANG-304L-3X0.25-24
  • Zoro # G916117639
Overall Length
24 in
Leg Thickness
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
90ANG-304L-3X0.25-24
Overall Length
24 in
Leg Thickness
1/4 in
Overall Width
3 in
Inside Width
2 3/4 in
Overall Height
3 in
Inside Height
2 3/4 in
Yield Strength
40,000 psi
Description
Stainless Steel Angle, Stainless Steel, 304L, Angle, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, Leg Thickness 1/4 in, Angle 90 Degrees , Leg Inside Corner Shape Round, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, 90 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Inside Height 2 3/4 in, Inside Width 2 3/4 in, Overall Height 3 in, Overall Width 3 in, System of Measurement Inch