  • Mfr # BAR-304L-0.25X2.5X12
  • Zoro # G516118821
Thickness
0.25 in
Width Tolerance
Thickness Tolerance
+/-0.045 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BAR-304L-0.25X2.5X12
Thickness
0.25 in
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
2 1/2 in
Thickness Tolerance
+/-0.045 in
Tensile Strength
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 304L, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 2 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included