  • Mfr # BAR-304L-0.25X6X12
  • Zoro # G216118725
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length Tolerance
+/-0.25 in
Material
Stainless Steel
Thickness Tolerance
+/-0.045 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
Thickness
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BAR-304L-0.25X6X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
Width Tolerance
Thickness
0.25 in
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Details
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel Bar 304L
Thickness Tolerance
+/-0.045 in
Yield Strength
30,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tensile Strength
75,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
140 BHN
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
Not Rated
Material Grade
304L
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
95 HRB
Shape
Rectangular
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Heat Treatment
Annealed
Heat Treatable
Not Heat Treatable
System of Measurement
Inch
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 304L, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included