  • Mfr # BAR-304L-0.375X1X36
  • Zoro # G716118720
/ea
Key Features
Thickness
0.375 in
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
Length Tolerance
+/-0.25 in
Material
Stainless Steel
Width Tolerance
+/-0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BAR-304L-0.375X1X36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Length
36 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Stainless Steel Bar 304L
Thickness Tolerance
Material
Stainless Steel
Brinell Hardness
140 BHN
Fabrication
Hot Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Shape
Rectangular
Flatness Tolerance
Not Rated
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Material Grade
304L
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Yield Strength
30,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
75,000 psi
Rockwell Hardness
95 HRB
Includes Material Certificate
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 304L, Rectangular, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included