  • Mfr # BAR-304L-0.5X1X6
  • Zoro # G216118176
/ea
Key Features
Thickness
0.5 in
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
Length Tolerance
+/-0.25 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BAR-304L-0.5X1X6
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.5 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Width
1 in
Overall Length
6 in
Details
Item
Stainless Steel Bar 304L
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
Material
Stainless Steel
Heat Treatment
Annealed
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
Not Rated
Tensile Strength
75,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Material Grade
304L
Rockwell Hardness
95 HRB
Yield Strength
30,000 psi
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Shape
Rectangular
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
140 BHN
Mechanical Finish
Mill
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 304L, Rectangular, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included