  • Mfr # BAR-304L-0.75X0.75X24
  • Zoro # G716118713
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness Tolerance
+/-0.06 in
Thickness
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BAR-304L-0.75X0.75X24
Thickness
0.75 in
Overall Length
24 in
Overall Width
3/4 in
Thickness Tolerance
+/-0.06 in
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 304L, Rectangular, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.06 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included