  • Mfr # BAR-316L-0.125X1.5X36
  • Zoro # G116118016
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Width Tolerance
+/-0.25 in
Length Tolerance
+/-0.25 in
Thickness
0.125 in
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BAR-316L-0.125X1.5X36
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Length Tolerance
Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Overall Width
1 1/2 in
Details
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel Bar 316L
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
Heat Treatment
Annealed
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Yield Strength
30,000 psi
Shape
Rectangular
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
95 HRB
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Tensile Strength
75,000 psi
Flatness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
140 BHN
Material Grade
316L
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 316L, Rectangular, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance 0 in/-0.006 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included