  • Mfr # BAR-316L-0.375X0.75X72
  • Zoro # G216117773
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
Material
Stainless Steel
Length Tolerance
+/-0.25 in
Thickness
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BAR-316L-0.375X0.75X72
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Length Tolerance
Thickness
0.375 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
3/4 in
Details
Thickness Tolerance
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel Bar 316L
Flatness Tolerance
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Shape
Rectangular
Tensile Strength
75,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Rockwell Hardness
95 HRB
Yield Strength
30,000 psi
Material Grade
316L
Straightness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
140 BHN
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
Annealed
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 316L, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included