  • Mfr # BAR-316L-0.375X1.5X24
  • Zoro # G116117538
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BAR-316L-0.375X1.5X24
Thickness
0.375 in
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
24 in
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 316L, Rectangular, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included