  • Mfr # BAR-316L-0.375X6X24
  • Zoro # G416117474
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Width Tolerance
+/-0.25 in
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
+/-0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BAR-316L-0.375X6X24
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Details
Material
Stainless Steel
Thickness Tolerance
Item
Stainless Steel Bar 316L
Heat Treatment
Annealed
Flatness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Hot Rolled
Shape
Rectangular
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Brinell Hardness
140 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Material Grade
316L
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
95 HRB
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 316L, Rectangular, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included