  • Mfr # BAR-316L-0.5X6X72
  • Zoro # G516117770
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Length Tolerance
+/-0.25 in
Thickness
0.5 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BAR-316L-0.5X6X72
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
Thickness
0.5 in
Width Tolerance
Overall Length
6 ft
Overall Width
6 in
Details
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel Bar 316L
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
Rockwell Hardness
95 HRB
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Material Grade
316L
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
Annealed
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Brinell Hardness
140 BHN
Shape
Rectangular
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 316L, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included