  • Mfr # BAR-316L-0.75X3X12
  • Zoro # G316117598
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.75 in
Length Tolerance
+/-0.25 in
Material
Stainless Steel
Thickness Tolerance
+/-0.06 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BAR-316L-0.75X3X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.75 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
3 in
Details
Item
Stainless Steel Bar 316L
Material
Stainless Steel
Thickness Tolerance
+/-0.06 in
Flatness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
Annealed
Shape
Rectangular
Brinell Hardness
140 BHN
Straightness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tensile Strength
75,000 psi
Fabrication
Hot Rolled
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
30,000 psi
System of Measurement
Inch
Rockwell Hardness
95 HRB
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Material Grade
316L
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 316L, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.06 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included