  • Mfr # ROD-304-0.875X18
  • Zoro # G316118410
/ea
Key Features
Length Tolerance
+/-0.125 in
Standards
ASME SA182, ASME SA479, ASTM A182, ASTM A276, ASTM A479
Material
Stainless Steel
Brinell Hardness
215 BHN
Material Grade
304L
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ROD-304-0.875X18
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.125 in
Outside Diameter Tolerance
Outside Diameter
7/8 in
Overall Length
18 in
Details
Item
Stainless Steel Rod
Standards
Material
Stainless Steel
Brinell Hardness
215 BHN
Material Grade
304L
Yield Strength
30,000 psi
Elongation
30 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Tensile Strength
75,000 psi
Fabrication
Cold Drawn
Heat Treatment
Annealed
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Rockwell Hardness
96 HRB
Shape
Rod
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 304L, Rod, Outside Diameter 7/8 in, Outside Diameter Tolerance +/-0.001 in, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASME SA182, ASME SA479, ASTM A182, ASTM A276, ASTM A479