  • Mfr # ROD-304-12X24
  • Zoro # G216117698
/ea
See details
Elongation
30 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ROD-304-12X24
Outside Diameter
12 in
Outside Diameter Tolerance
+0.25 in/0 in
Overall Length
24 in
Elongation
30 %
Tensile Strength
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 304L, Rod, Outside Diameter 12 in, Outside Diameter Tolerance +0.25 in/0 in, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASME SA182, ASME SA479, ASTM A182, ASTM A276, ASTM A479