  • Mfr # ROD-304-1.375X18
  • Zoro # G616118042
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ROD-304-1.375X18
Outside Diameter
1 3/8 in
Overall Length
18 in
Tensile Strength
75,000 psi
Elongation
30 %
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 304L, Rod, Outside Diameter 1 3/8 in, Outside Diameter Tolerance +/-0.003 in, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included