  • Mfr # ROD-304-15X6
  • Zoro # G316118090
Outside Diameter Tolerance
+0.25 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ROD-304-15X6
Outside Diameter Tolerance
+0.25 in/0 in
Outside Diameter
15 in
Overall Length
6 in
Tensile Strength
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Elongation
30 %
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 304L, Rod, Outside Diameter 15 in, Outside Diameter Tolerance +0.25 in/0 in, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASME SA182, ASME SA479, ASTM A182, ASTM A276, ASTM A479