  • Mfr # ROD-304-2.125X18
  • Zoro # G916118056
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
ASME SA182, ASME SA479, ASTM A182, ASTM A276, ASTM A479
Material
Stainless Steel
Length Tolerance
+/-0.125 in
Brinell Hardness
215 BHN
Rockwell Hardness
96 HRB
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ROD-304-2.125X18
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
18 in
Outside Diameter
2 1/8 in
Outside Diameter Tolerance
+0.015 in/0 in
Details
Standards
Item
Stainless Steel Rod
Material
Stainless Steel
Brinell Hardness
215 BHN
Rockwell Hardness
96 HRB
Yield Strength
30,000 psi
Galvanized
Not Galvanized
Fabrication
Hot Rolled
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Shape
Rod
Tensile Strength
75,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Heat Treatment
Annealed
Material Grade
304L
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Mechanical Finish
Mill
Elongation
30 %
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 304L, Rod, Outside Diameter 2 1/8 in, Outside Diameter Tolerance +0.015 in/0 in, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included